İmplant Fiyatları 2021 | Zirkonyum Diş Fiyatları 2021 Ankara İstanbul
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Diş Fırçalama Eğitimi

Diş Fırçalama Çizelgesi, Karbonatla Dİş FırçalamaDişleri Kaç Dakika Fırçalamalı?

  1. Doğru Diş Fırçalama Tekniği, Çürük Oluşumunu Engelleme
  2. Ağız Diş sağlığını korumanın temelinde ağız ve diş temizliği yatıyor.

Bu sebeple diş fırçalamaya ayrı bir titizlik gösterilmeli; iyi bir fırçalama 4 dakikanın altında olmamalı, diş fırçası üç ayda bir değiştirilmeli.

 

Çürük Oluşumunu Nasıl Önleyebiliriz?

Çürük oluşumunu engelleme; beslenme alışkanlıklarının gözden geçirilmesi, ağız bakımının iyi yapılması ve en önemlisi koruyucu hekimlik uygulamalarından faydalanılması ile mümkündür. (Bakınız, Koruyucu Diş Hekimliği)

 

Ağız Bakım Ürünlerini Nasıl Seçmeliyiz?

Ağız bakımında temel prensip, mekanik olarak tüm diş yüzeyleri ve çevre dokuların temizlenmesi olduğundan, diş hekimleri özellikle belli bir ürünü tavsiye etmekten kaçınırlar. Bunun yerine hastalara iyi bir oral hijyen eğitimi verilmesi ve ağız bakımı konusunda motivasyonunu artırılması hedeflenir. Bu anlamda koruyucu hekimlik uygulamaları ile 6 aylık periyotlarda yapılacak muayeneler büyük önem kazanmaktadır.

 

Bir Diş Fırçasını Ne Kadar Kullanabiliriz?

Dişlerin düzenli fırçalanması durumunda 3 aylık periyotlarda fırçanın yenilenmesi doğru olacaktır.

 

En Doğru Diş Fırçalama Tekniği Hangisidir?

İyi bir fırçalama 4 dakikanın altında olmamalı, diş-diş eti birleşim hattının üzerinde gıda artıkları kalmayacak şekilde bir yol hedeflenmelidir. Fırçanın hangi şekilde tutulacağı ve hangi yönde hareket ettirileceği, kullanıcının durumuna göre belirlenir. Bu yüzden bu soruya en doğru cevabı hekiminize danışarak almalısınız.

 

Diş Etlerinin Fırçalanması Neden Gereklidir?

Diş etleri demek yerine, diş-diş eti birleşim hattı demek daha doğru olacaktır. Bu hat ağız sağlığının en zayıf komponentini oluşturur. Diş-diş etleri arasında bulunan oluk, bakteriler için aşılması nispeten en kolay bariyerdir. Fırçalanırken hedeflenen şey bu olukta mikrobik dental plağın birikiminin engellenmesidir.

 

Fırçadan Başka Diş Temizlik Araçları Var mıdır?

Diş ipleri, ara yüz fırçaları, elektrikli fırçalar, ağız gargaraları ve ağız duşları başlıca akla gelenlerdir. Diş ipi kullanımı ara yüzeylerde fırçalama ile ulaşılması mümkün olmayan alanlar için gereklidir. Ara yüz fırçalarını özel durumlarda belli bölgeler için önermekteyiz. Bu temizlik araçlarının kullanım kombinasyonlarını oluşturmak, ağza özel öneriler almak gerekir. (Bakınız, Diş İpi Kullanımı)