İmplant Fiyatları 2021 | Zirkonyum Diş Fiyatları 2021 Ankara İstanbul
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Diş Eti Çekilmesi Nedir, Neden Olur?

diş eti çekilmesi nasıl önlenir?

Kadın erkek herkeste görülen hastalıkların en başında diş eti çekilmesi geliyor. Diş eti çekilmesi, düzensiz beslenme, beslenmede yapılan bir takım hatalar, vitamin ve mineral eksikliği, dişlere yeterli bakım yaptırmamak diş eti çekilmesine sebep olabilir. Bu nedenle ilk olarak diş eti çekilmesinin neden meydana geldiği ve nelerin diş eti çekilmesine iyi geldiği araştırılmalıdır. İşte diş eti çekilmesi nedir. Diş eti çekilmesi neden meydana gelir sorusunun cevapları… (Bakınız, Diş Eti Hastalıkları)

Dİş eti çekilmesi, tedavi edilmediği taktirde, ilerleyen zamanlarda diş kaybına bile neden olabilir. diş eti çekilmesinin ilk olarak neden olduğunu bilmek, belirtilerini takip etmek gerekir.

 

Diş Eti Çekilmesi Nedir?

Diş eti çekilmesi dişleri saran pembe dokunun geriye çekilmesi sonucu meydana gelmektedir. Bu dokunun geriye çekilmesi sonucunda eğer gerekli önlemler alınamazsa diş kaybı meydana gelir. (Bakınız, Diş Çekimi) Diş eti çekilmesi başladığı andan itibaren tedavisi yapılmalı, kontrol altına alınmalıdır.

 

Diş Eti Çekilmesinin Nedenleri Nelerdir?

Diş eti çekilmesinin belli başlı bi çok nedeni bulunmaktadır. Bunların en başında kalsiyum mineralinin eksik olması diş eti çekilmesinin en önemli nedenleri arasında yer almaktdır.

 

1 Den Fazla Doğum

Kadınlarda üst üste doğum yapmak diş eti çekilmesine neden olabilir. bu ilk doğumdan sonra yeterli vitamin desteği alınmalıdır. (Bakınız, Hamilelikte Ağız ve Diş Sağlığı)

 

Hormonal Bozukluklar

Diş eti çekilmesinde 60 yaş üzeri kişilerde hormonal bozuklukların meydana gelmesi, diş eti çekilmesinin bir diğer nedeni arasındadır.

 

Diş Fırçalama

Dişlerin düzensiz bi şekilde frçalanması ve sert bir şekilde diş fırçalama diş etinin çekilmesine neden olabilir. (Bakınız, Diş Fırçalama Eğitimi)

 

Doktor Kontrolü

En az senede 1 defa diş doktoruna gidilmesi, dişlerin bakımının yaptırılması gerekir. Diş eti çekilmesini en az bir sene doktor kontrolüyle önleyebilirsiniz.

 

Uykuda Diş Sıkmak ve Gıcırdatmak

Her yaşta kendini gösteren diş gıcırdatma ve dış sıkma zaman içinde diş yapısını bozarak diş eti çekilmesi gösterebilir. (Bakınız, Diş Gıcırdatma)

 

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Önlenir?

Diş eti çekilmesi belirtileri görülmeye başladığı andan itibaren önlem alınmalıdır.  Diş eti çekilmesinde alınan önlemler oldukça basit ve zahmet gerektirmez. Ancak ilerlediği takdirde kişiyi sıkıntıya sokabilir. Bu nedenle belirtiler görülmeye başladığı an önlemler alınmalıdır.

Diş eti çekilmesi başladığı andan itibaren kontrol altına alınmalıdır. Ancak bu kontrol muhakkak doktor kontrolü altında olmalıdır. Diş eti çekilmesini önlemek için uzman bir doktora başvurmak gerekir. Günde en az 2 defa dişe etlerine uygun diş macunuyla dişler fırçalanmalıdır. Diş eti çekilmesine neden olan ağızdaki bakterilerde unutulmamalıdır. Dişler fırçalanırken muhakak ağız temizliği de yapılmalıdır. (Bakınız, Ağız Bakımı)

Kalsiyum açısından zengin gıdalardan beslenilmelidir. Peynir, süt, yumurta tüketimini artırmak gerekmektedir. Diş eti çekilmesi belirtileri kendini göstermeye başladığında önlem almanız gerektiğini defalarca söyledik. Ancak belirtiler hakkında muhakkak bilgi sahibi olmanız gerekir.

 

Diş Eti Çekilmesi Meydana Geldiğinde Vermiş Olduğu Belirtiler Şu Şekildedir;

  • Diş fırçalama gerçekleştiğinde diş etlerinin kanama yapması.
  • Dişler fırçalanmaya başladığında diş etinde meydana gelen sızıntı ve ağrı.
  • Diş etlerinde sürekli olarak meydana gelen sızıntılar ve ağrılar.
  • Soğuk ve acı yiyecekler yendiğinde diş etlerinde meydana gelen sızıntı.
  • Diş kenarlarında ve dişlerin arasında diş taşı oluşumu.
  • Ağızda,  sürekli olarak meydana gelen kötü koku.

 

Yukarıda vermiş olduğumuz belirtiler kendini göstermeye başladığı andan itibaren diş doktoruna görünüp gerekli önlemlerin alınması gerekir. Aynı zamanda diş eti çekilmesi meydana gelmeye başladığı an doğal tedavi yöntemlerini de uygulayabilirsiniz. Diş eti çekilmesine doğal tedavi yöntemleri nelerdir sorusunun cevabını aşağıda vermiş olduğumuz bilgilerden edinebilirsiniz.

 

2 Malzemeyle Diş Ağrısından Kurtulun

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Geçer? 

Diş eti çekilmesi nasıl geçer sorusunu soruyorsanız eğer ilk olarak uzman bir doktora danışmalısınız. ancak diş eti çekilmesinin belirtilerini hissetmeye başladıysanız evde doğal tedavi yöntemleri de uygulayabilirsiniz.

 

İşte Diş Eti Çekilmesine Doğal Tedavi Yöntemleri....

Şap Yöntemi;

Şap iltihap kurutucu etkisiyle bilinir. Bu nedenle diş etlerinde meydana gelen iltihaplanmalara ve diş eti çekilmesine şap yöntemi iyi gelecektir.

Bu yöntemi uygulamak için bir tatlı kaşığı şap ile 1 bardak suyu karıştırabilirsiniz. Bu su ile ağzınızız her gün bir defa gargara yapmak iyi gelecektir.

 

Yeşil çay yöntemi

Yeşil çay içerdiği antioksidan miktarı sayesinde diş eti çekilmesinden faydalanabileceğiniz doğal bir içecektir.  Diş eti çekilmesini sıklıkla yaşıyorsanız günde en az 2 bardak yeşil çay tüketebilirsiniz.

 

Karanfil Yöntemi

Karanfilde diş eti çekilmesine iyi gelecek bir diğer etkili yöntemdir. İçerisinde yer alan antiseptikler sayesinde karanfil diş eti çekilmesine iyi gelecektir.  Karanfilden her gün 3 adet çiğnemek diş eti hastalıklarınıza oldukça iyi gelecektir.

 

Aloe Vera Yöntemi

Aloe vera, antibakteriyel özelliği sayesinde ağzınızda oluşan bakterilerin kısa süre içerisinde yol olmasını sağlar. Bu bakterilerin varlığını sonlandırabilmek için, aloe vera bitkisini ortadan ikiye bölüp, içerisindeki jeli, diş etlerinize masaj yaparak uygulayın. Daha sonra ağzınızı iyice çalkaladığınızdan emin olun.

 

Kekik Suyu Yöntemi

Kekiği kaynatıp suyunu içtiğinizde diş eti çekilmesine iyi geldiği anlaşılmıştır. Eğer diş eti çekilmesi hastalığını yaşıyorsanız akşam yemeklerinden sonra 1 çay bardağı kekik suyu kaynatıp içebilirsiniz.