İmplant Fiyatları 2021 | Zirkonyum Diş Fiyatları 2021 Ankara İstanbul
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Çocuklarda Ortodontik Tedavi

Ortodonti dişlerin diş kemikleri  üzerinde düzgün şekilde yerleşmesi ve yüz düzensizliklerinin teşhis ve tedavisi ile ilgilenen Diş Hekimliğinin bir uzmanlık dalıdır.

Her ne kadar düzgün diş anlamına gelse de, kelime anlamını aşan Ortodonti bölümü, günümüzde sadece dişleri değil, alt ve orta yüz düzensizliklerini de tedavi etmektedir. Ortodonti dalı, alt ve üst çenenin kafa kaidesine ve birbirlerine göre konumunu ve dişlerin ilişkilerini üç boyutlu olarak inceler.

 

Çocuklarda Ortodontik Tedavi Ne Zaman Yapılabilir?

Çocuklarda Ortodonti Tel Tedavisi Kaç Yaşında Başlar?

İlk ortodontik kontrollerin çocuklarda daimi dişlenmenin başladığı 6 yaşından itibaren yapılması öngörülmektedir. (Bakınız, Çocuklarda Diş Çıkartma) Ön dişlerin değişim göstermesiyle başlatılan ortodontik kontroller sayesinde bozukluklar önceden fark edilir. Bazı ortodontik bozukluklara erken yaşlarda müdahale edilmesi hem daha rahat düzelme olmasını hem de ileride oluşabilecek bazı bozuklukların da önüne geçilmesini sağlar. Kesici dişler düzgün çıkmış olsa bile yılda iki kez rutin kontroller yapılmalıdır. Bu sayede çocukluda yaşanan diş değişimlerinin düzgün olup olmadığı izlenmekte, diğer taraftan da çürük oluşumları gibi diğer ağız ve diş sağlığı problemlerini ilerlemeden tespit ve tedavi imkânı sağlamaktadır. Bununla birlikte ortodontik tedavilerin büyük çoğunluğu daimi dişlerin tamamlandığı 10-12 yaş arası yapılır.