İmplant Fiyatları 2021 | Zirkonyum Diş Fiyatları 2021 Ankara İstanbul
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Süt Dişleri ve Süt Dişi Bakımı

Süt Dişleri Kaç Tanedir?

Süt Dişlerinin Önemi Nedir?

Süt dişlerinin birinci görevi çocuğun düzgün beslenmesini sağlamaktır. Ayrıca konuşmanın düzgün gelişimi de süt dişlerinin varlığına bağlıdır. Bunların yanında aşağıdaki gibi bir görüntü, hiç kimsenin çocuğunda görmek istemeyeceği ciddi estetik sorunlara yol açmaktadır.

Süt dişleri kapladıkları alanı kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı diş için korumakta ve kalıcı diş sürerken ona rehberlik yapmaktadırlar.
Süt dişi erken çekildiği zaman bu doğal yer tutuculuk fonksiyonu da ortadan kalkmaktadır. (Bakınız, Çocuklarda Ortodonti)

Süt Dişleri Kaç Tanedir?

Çocuklarda süt dişleri alt çenede 10, üst çenede 10 olmak üzere tamamlandığında 20 adettir. İlk çıkan dişler alt ön dişler olur. Bu dişler 6.ay ile 9. ay arasında çıkarlar. Bunları üstteki ön dişler izler 15. Aya kadar çıkmış olurlar. Bu aşamada çocukta 8 diş çıkmış olur. Sonra yan azı dişler hem alt hem üst çenede çıkmaya başlayarak genellikle 30. Ayın sonunda tamamlanmış olurlar.

 

Süt Dişlerindeki Çürükler Tedavi Edilmeli mi?

Tedavi edilmeyen süt dişi çürükleri, ağrı, kötü koku, çiğneme zorluğu, beslenme bozukluğu ve çirkin görüntüye yol açar.  Bu dönemdeki tedavi edilmeyen diş bozuklukları, ileride diş çarpıklığı, çene gelişiminde bozukluk ve genel sağlık problemlerine (romatizmadan kalp rahatsızlıklarına kadar) sebep olabilecektir. Dolayısıyla süt dişlerindeki çürükler, "nasıl olsa yerine yenileri gelecek" yanılgısına düşmeden tedavi edilmelidir. (Bakınız, Çocukların Dişleri Niye Çürüyor)

Çocuk Diş Hekimliği, Çocuk Dişlerinin Önemi, Süt Dişleri ve Önemi

Süt Dişlerindeki Çürükler ;

  • Ağrı ile çocuğun çok küçük yaşlarda tanışmasına ve gelecekte bazı fobileri olmasına neden olabilir . Ayrıca bu çürükler süt dişlerinin çok erken kaybına neden olabilir.