İmplant Fiyatları 2021 | Zirkonyum Diş Fiyatları 2021 Ankara İstanbul
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

İmplanttan Sonra Ağrı Olur mu? İmplant Sonrası Ağrı ve Şişlik

implanttan Sonra Ağrı Olur mu?İmplant ameliyatından sonra ağrı oluşması nadiren de olsa rastlanabilen bir durumdur. Başarıyla uygulanmış bir implant tedavisinden sonra uzun süreli bir ağrı beklenmez. Fakat küçük çaplı ağrılar normal karşılanmaktadır. Cerrahi bir operasyon olan implant uygulamasında dişeti hafifçe açılarak çene kemiğine implant’ a uygun yuva açılmaktadır. (Bakınız, İmplant Tedavisi) Bu durum az da olsa çene kemiğinde küçük bir tramvaya neden olur. Anestezi etkisini kaybettikten sonra hafif bir ağrı beklenir. Bu ağrıyı absorbe etmek için diş hekiminiz antibiyotik yanında ağrı kesici ilaç da eklemektedir. Bu sayede tedaviden hemen sonra oluşacak hafif ağrıların önüne geçilmiş olur.

Fazlasıyla bakteri barındıran ağız ortamı ilk günlerde implant  bölgesinde enfeksiyona neden olabilir. Bu yüzden antibiyotik kullanımı önemlidir. Bunun yanında hasta yeterli ağız bakımı yapmadığı veya, verilen ilaçları düzenli kullanmayıp hekimin tavsiyelerine uymadığı durumlarda yine enfeksiyon, geç iyileşme ve ağrı problemleriyle karşılaşabilir. (Bakınız, İmplant Sonrası Neler Yapılmalıdır?)

İyileşme sürecini olumsuz etkileyen diğer bir unsurda sigara kullanımıdır. bu süreçte sigara kullanmamak iyileşme sürecini hızlandırır. (Bakınız, İmplantın Riskli Olduğu Durumlar)