İmplant Fiyatları 2021 | Zirkonyum Diş Fiyatları 2021 Ankara İstanbul
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Diş Ağrısı Nasıl Geçer Kesin Çözüm | Evde Tedavi Mümkünmüdür?

diş ağrısı nasıl geçer

Diş ağrıları nasıl geçer, birden fazla nedenden meydana gelebilen diş ağrıları için çeşitli tedavi seçenekleri uygulanmaktadır. bu ağrılar diş ve dişeti iltihabından kaynaklanabileceği gibi çürük nedeniyle diş sinirinden kaynaklanan ağrılar olabilir. Diş ağrısın en çok sebebiyet veren diş ve diş eti apselerinden olmaktadır. (Bakınız, Diş Apseleri) Bizim toplumumuzda da diş ağrıları çoğunlukla bu sebepten kaynaklanmaktadır. bu nedenlerin dışında uyumsuz köprü ve kaplamalar, deforme olmuş dolgularda diş ağrısı yaratabilir. Bu nedenledir ki doktor kontrolü dışında diş ağrısına geçeci çözümler ararken diş ağrısının neden kaynaklandığı öncelikle tespit edilmelidir. Ancak diş ağrısı tespiti sizin tarafınızdan değil sadece diş hekimi tarafından yapılmakta olduğu unutulmamalıdır. Öyleyse diş ağrısı için en doğru çözüm vakit kaybetmeden diş hekimine gitmek ve ağrıya neden olan durumun tedavisini yaptırmaktır. Yinede Diş hekimine gidinceye kadar geçici olarak ağrıyı hafifletmek için çözüm önerileri de bulunmaktadır. (Bakınız, Diş Ağrısı)

 

Diş Ağrısı Nasıl Azalır Pratik Çözümler

  • Kesinlikle ağrıyan diş üzerine ASPİRİN ya da herhangi bir ağrı kesici ilaç uygulanmamalıdır. Kimyasal yapıları sebebi ile bu gibi ilaçlar diş etinde ve çevredeki yumuşak dokularda tahrişlere sebep olabilmektedir. Bu da diş ağrısının yanında ekstra bir ağrının oluşmasına sebep olacaktır.
  • Ağrıyan diş üzerinde ve dişlerin arasında bulunan gıda artıkları, diş fırçası ve diş ipi kullanılarak temizlenmeli ve yarım su bardağına yarım çay kaşığı tuz ilave ederek karıştırılmalı ve bu tuzlu su ile ağız iyice çalkalanmalıdır. (Bakınız, Doğru Diş Fırçalama)
  • Diş hekimine gitmeden önce ağrı kesici bir ilaç alınabilir.
  • Eğer iltihap nedeni ile yüzde şişlik oluşmuşsa o bölgeye soğuk kompres yapılmalıdır.
  • Diş üzerinde çürük nedeni ile oyuk oluşmuşsa buraya çok az karanfil yağı (eugenol) emdirilmiş pamuk konulabilir. Eugenol ağrının hafiflemesini sağlayacaktır. Ancak, bu işlemi yaparken eugenol ün diş etine sızması önlenmelidir. Çünkü karanfil yağı da yumuşak dokuları tahrip edici özelliğe sahiptir.
  • Bir an önce diş hekimine başvurulmalıdır.