İmplant Fiyatları 2021 | Zirkonyum Diş Fiyatları 2021 Ankara İstanbul
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

‘Diş Gıcırdatma’ Stresten Kaynaklanıyor

Diş Gıcırdatma

“Bruksizm” olarak tanımlanan diş gıcırdatma, sıkma ve çeneyi kenetleme, diş boylarının kısalmasına, minelerinin zarar görmesine ve çene eklemlerindeki kıkırdak dokunun tahribatına yol açıyor.

Konya Diş hekimleri Odası Başkanı Birol Karakaya, tamamen strese dayalı gelişen bruksizmin, genellikle geceleri, uyku sırasında ortaya çıktığını kaydetti. Karakaya, tamamen strese bağlı olan bu rahatsızlık için dişlerin tamamı kaybedilmeden mutlaka önlem alınmasını önerdi.

Diş gıcırdatmanın şiddeti ve sıklığının dişlere zarar verecek boyutlara ulaşabileceğini vurgulayan Karakaya, şunları söyledi: “Sürekli birbirine sürtülen dişlerin mineleri zarar görür ve dişlerin boyu zamanla kısalır. Köklerinde taşıyabileceğinden fazla uygulanan basınçtan dolayı önemli hasarlar ortaya çıkar. Dişi çene kemiğine bağlayan bağlarda gevşemeler olur ve bu yüzden dişlerde sallanmalar, dökülmeler başlar. Önlem alınmaması durumunda dişetleri de ciddi boyutlarda zarar görür ve sık aralıklarla kanamalar meydana gelir.”

Çene eklemindeki kıkırdak dokuda ortaya çıkan tahribat nedeniyle eklem şikayetlerinin arttığını ve kişinin sürekli ağrı hissettiğini belirten Karakaya, eklem ağrılarını oluşturan en önemli nedenlerden birisinin de diş boylarının kısalması olduğunu bildirdi. (Bakınız, Diş Gıcırdatma)

 

Yutkunma Güçlüğünü de Yol Açıyor

Karakaya, uyku sırasında dişlerini gıcırdatmayan ancak çeneyi kenetleyen kişilerde de aynı sorunların ortaya çıkabileceğini ifade ederek, “Bruksizm, dişler üzerinde neden olduğu zararların yanı sıra,çiğneme kaslarından baş ve boyuna doğru yayılan kuvvetli ağrılar, yorgunluk, yutkunma güçlüğü gibi sorunlara da yol açar” dedi. 

Bu tür sorunları olanların en kısa zamanda uzman bir diş hekimine giderek kontrolden geçmesi gerektiğini belirten Karakaya, tamamen strese bağlı olan bu rahatsızlık için dişlerin tamamı kaybedilmeden mutlaka önlem alınmasını önerdi. 

Karakaya, alınabilecek en etkili önlemin stresin ortadan kaldırılması olduğunu vurgulayarak, “Stres yok edilmeden bruksizmden kurtulmak olanaksızdır. Ancak diş hekimleri olarak dişlerin zarar görmemesi için ağza, kişiye özel yapılan silikon esaslı maddeden yapılmış bir gece plağı öneriyoruz. Bu koruyucu madde, şikayetleri önemli ölçüde azaltıyor” diye konuştu.