Estetik Dişhekimliği

Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı

Merak Ettikleriniz ve Cevapları

Ağız ve Dişler Hakkında Bilgi

Acil sorunlar & Çözümleri

Kliniğimiz & Adresimiz

Eğlence & Mizah

iletisim & randevu

 

ISTANBULTel: (212) 351 13 23

ANKARA Tel: (312) 440 87 86

MANİSA Tel: (236) 238 68 28

e-posta: bilgi@hekimim.com

 

Çocuklarınızın 6 yaş dişlerini önemseyin!

Uzmanlar, çocukların 6 yaş dişi konusunda aileleri uyarıyor.

Anne ve babaların büyük yanılgıya düştüğü 6 yaş dişleri konusunda anne babaları daha dikkatli ve duyarlı olmaya davet eden uzman diş hekimleri, meydana gelen çürükler sebebiyle çekilen dişlerin çocuklar için ilerleyen yaşlarda problem olacağını belirtiyor.

Diş Hekimi Dr. Ekrem Doğruöz, çocukların 6 yaş dişlerinin anne ve babalar tarafından ‘nasıl olsa değişecek’ diye düşünüldüğünü ve bunun bir yanılgı olduğunu hatırlatarak, konuya hassasiyet gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Dr. Doğruöz, “Çocuklarda 6 yaşında hakiki dişler çıkar. Bu sırada ağızda yaygın bir çürük varsa, 6 yaşındaki hakiki dişlerde de çürüme meydana gelir. Altı yaş dişi çocuğun ömür boyu ağzında kalacak olan dişleridir. 12 yaşından sonra da çocuğun artık ağzında süt dişi yoktur. Yani altı yaş dişi, bizim için çok kilit bir diştir. Maalesef bu konuda duyarlı hareket edilmiyor” dedi.

Toplumda diş kontrolünün pek önemsenmediğine dikkat çeken Dr. Doğruöz, “Maalesef insanlarımız 6 ayda bir diş hekimlerine gidip dişlerini kontrol ettirmiyor. Diş hekimleri muayene parası almaz. Fakat halkımız bu avantajı değerlendirmiyor” dedi.

Ayrıca bakınız, 1-Çocuk ağız ve diş sağlığı, 2-Diş çıkarma

anasayfa