İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

İşte Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları

Kötü ağız kokusu sorunu olanlar çoğu zaman ne yapacağını bilmez. 
 

Diş hekimi Nurdan Çipiloğlu, öncelikle ağız kokusunun sebebi araştırılıp ona göre tedavi yapılmasını öneriyor ve ''ağızda hoş koku oluşturmak için çiğ sebze ve meyve tüketin, etten ise uzak durun'' diyor.

Kötü ağız kokusu çekenler günlük yaşamlarında büyük sıkıntılar yaşarlar. Çoğu zaman kişiyi mahcubiyete kadar götüren sosyo-psikolojik sorunlara yol açan ve hatta boşanma sebepleri arasında yer alan kötü ağız kokusu bir anlamda kişinin insan ilişkilerini felce uğratır. Peki ağız kokusunuortadan kaldırmak için ne yapmak gerekir? İşte bu sorunun cevabınıwww.hekimim.com sitesi hekimlerinden Dr. Nurdan Çipiloğlu cevaplıyor.Ağız kokusunun ''iyi temizlenmemiş ağız içindeki dokulardan'' kaynaklandığını belirten Çipiloğlu, şu bilgileri veriyor: ''Bakteriler biriktikleri alanda kötü kokulu sülfür bileşikleri biriktirerek ağız kokusuna sebep oluyorlar. Dolayısıyla dişlerin arayüzlerinin, dolgu kenarlarının, dil sırtının, dişeti oluğunun dikkatlice incelenmesi gerekiriyor.'' Ancak kimi zaman ağız kokusu sadece ağız içindeki bakterilerden dolayı yaşanmaz farklı ortamlardaki sağlık sorunları da ağız kokusu yapar. Çipiloğlu'na göre sinus ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlar, şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, metabolizma hastalıkları, açlık, ağız kuruluğu ve diyet de ağız kokusuna yol açar.

Çiğ sebze ye

''Peki ağız kokusunu aza indirmek yada ortadan kaldırmak mümkün mü?'' Bu sorunun cevabını Çipiloğlu şöyle veriyor: ''Bol sıvı tüketmenin ve çiğ sebze- meyvenin ağız kokusunu azaltıcı etkileri saptanmış. Ağız kokusuşikayeti olanlara daha az et tüketmeleri de tavsiye ediliyor. Muhakkak soğan sarımsak içeren yiyecekler geçici olarak ağız kokusuna sebep olacaktır. Ayrıca sigara ve alkol tüketimi de kötü kokunun sebepleri arasındadır.'' Ayrıca maydanoz, nane ve karanfil çiğneyerek ağız ortamında hoş kokular oluşturabilineceğine dikkat çeken Çipiloğlu, ancak bu yöntemlerle geçici bir süre olarak kötü kokuları bastırmanın mümkün olacağının altını çiziyor.

 

Kokuya karşı tedavi şart

Ağız kokusunun en kesin tedavisi ağız içindeki bakterilere sebep olan diş eti hastalıkları ve çürüklerin önüne geçmek. Bunun için de tedavi şart.Ağız boşluğu kaynaklı kokularda tüm ağız yapısının incelenmesi gerektiğini anlatan Çipiloğlu, ''İleri derecedeki dişeti hastalıkları ve çürükler tedavi edilmelidir. Ağız enfeksiyonları yok edilmelidir. Dişlerin tüm yüzleri ve dil sırtı temiz tutulmalıdır. Şekersiz sakız çiğneyerek ağız ortamı iyileştirilebilir'' diyor.

 

Kokunun sebepleri;

Özellikle sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlar

 

 • Şeker hastalığı
 • Böbrek yetmezliği
 • Karaciğer yetmezliği
 • Metabolizma bozuklukları

 

 

Açlık, diyet, ağız kuruması, oruçlu olmak ta ağız kokusu yapar. Çünkü sıvı gıda eksikliklerinde vücuttaki yağ ve protein çözünmeye başlar, bu metabolizmanın yan ürünleri kötü ağız kokusu olarak kendini gösterir.

AĞIZ KOKUSUNA KARŞI ELMA YE!

 

 • Gün içinde mutlaka dişleri fırçalayın. Mutlaka diş ipleriyle dişlerin arasını temiz tutun.
 • Bol bol su tüketin.
 • Çıkartılabilen diş protezi veya diş teline sahipseniz her gece mutlaka dezenfektan tablet kullanın.
 • Alkol ve sigaradan uzak durun.
 • Su içeriği bol olan domates, kereviz, pırasa türü ve elma gibi meyveler tüketin. Yiyeceklerinizin üzerine maydanoz doğrayın.
 • Dilin üzerinde biriken pas tabakasını temizlemek için özel bir firça kullanın.
 • Sakız çiğneyerek tükrük salgısını harekete geçirin.

 

 

Ayrıca bakınız, www.agizkokusu.comağız kokusu