İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri

Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri, Bitkisel Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Gülümsediğiniz de dişlerinizin görüntüsü istediğiniz gibi değilse, ağzınızı kapatarak konuşmayı alışkanlık etmek yerine, pratik ve doğal yöntemlerle veya klinikte uygulanan bleaching tedavisiyle dişlerinizi beyazlatmayı deneyebilirsiniz. (Bakınız; Diş Beyazlatma)

 

Doğal Diş Beyazlatıcılar

Karbonatla Diş Beyazlatma; Bilinen en popüler doğal diş beyazlatma malzemesidir. Karbonat, dişleri beyazlatırken diğer taraftan ağızdaki bakterileri ve diğer mikroorganizmaları öldürür, ağızdaki plak tabakasını temizleyerek diş taşı oluşumunu önler. Karbonatın diş etlerinize zarar vermemesi için bilinçsiz kullanımlardan kaçınılmalı ve mutlaka uzman görüşü alınmalıdır. (Bakınız; Karbonatla Diş Beyazlatma)

Tuz İle Diş Beyazlatma; Karbonat kadar güçlü olmasa da, sofra tuzu da bilinen diş beyazlatıcılar arasındadır. Ağızdaki bazı mikroorganizmaları öldürür. Anti bakteriyel özellikleri olmasına karşın, tüm bakterileri temizlemez. Yoğun konsantrasyonlu kullanımlarda, diş eti iltihabındaki ödemi azaltıcı etkisi vardır. Ancak doğru sürede ve miktarda kullanmaya özen göstermek gerekir. (Bakınız; Diş Eti Hastalıkları)

Çilekle Diş Beyazlatma; İstediğiniz gibi çilek yiyin çünkü çilek dişlerinizi beyazlatır ve parlak bir gülümseme yaratır. Çilek, maleik asit denilen ve birçok meyvede bulunan, diş temizliği ürünlerinde kullanılan bir ağartma maddesine sahiptir. Maleik asit, kahve, şarap ve dumanın neden olduğu leke çözücü olarak çok yararlı sıkıştırıcı özelliklere sahip olan bir kristal, renksiz bir bileşiktir. Bu madde diş yüzeyindeki renk değişikliğini kaldırır ve kahverengi lekeleri azaltan doğal bir temizleyicidir. Bu madde çilekte yeterli miktarda vardır.

Gliserin ve Diş Beyazlatma: Gliserinin fazla bilinmeyen anti bakteriyel etkisi vardır. Bakterilerin bulunduğu bir çözeltiye bir damla gliserin damlatıldığında, ortamdaki tüm mikroorganizma faaliyetlerinin durduğu görülmüştür.

 

Diş beyazlatma (Bleaching)

Diş beyazlatma, dişlerin yapısındaki renklenmeleri ortadan kaldıran bir işlemdir. Diş renkleşmelerinin farklı nedenleri olabilir. En çok rastalanan, kahve, çay, kola ve sigara gibi dişlerde leke bırakan maddelerin yoğun olarak kullanılmasıdır. (Bakınız; Sigara ve Ağız Sağlığı)

Diğer nedenler arasında travma, yaşlılık, tetrasiklin kullanılması, eski tip diş kaplamaları, sinir dejenerasyonu vb. gibi nedenlerdir.

Diş beyazlatma işlemi, uygun şekilde ve diş hekimi kontrolünde yapıldığında, diş ve diş etlerine zararsızdır. Ancak tedavi sırasında dişlerde hassasiyet (özellikle soğukta), diş etlerinde kızarma ve hassasiyet meydana gelebilmektedir. Fakat bu geçicidir ve tedavinin bitimiyle birlikte, birkaç gün içinde bu şikayetler ortadan kalkmaktadır. (Bakınız; Dişlerde Hassasiyet)

 

Ağartma İşlemi İçin İki Yöntem Vardır;

Evde Diş Beyazlatma (Home Bleaching): Bu yöntemde; hekim ağızdan ölçü alır, bunlara uygun kalıplar hazırlanır. Hasta, bu kalıbın içerisine ilacı yerleştirerek, dişlerin üzerine takar (en az 6-8 saat ve tercihen uykuda). İşlem, dişin rengine bağlı olarak 1-4 hafta içinde biter. (Bakınız; Evde Diş Beyazlatma)

Klinikte Diş Beyazlatm (Office Bleaching): Bu uygulama, muayenehanede hekim tarafından yapılan ağartmadır. Hekim ilacı dişler üzerine uygular; ışık kaynağı kullanılarak dişlerin beyazlaması sağlanır. Yine dişlerin durumuna göre, bir veya bir kaç seansta dişler beyazlar. Bu bilgilere ek olarak Işıkla Diş Beyazlatma Sisteminin gelişmiş bir versiyonu popülerlik kazanmıştır. lazerden de daha etkili olan bu yeni yöntem tüm beyazlatma işlemleri tek seansta ve dişlerde hassasiyet oluşturmadan bitirebildiği söylenmektedir. (Bakınız; Yeni Diş Beyazlatma Yöntemi)

Diş beyazlatma işlemi, hamile ve çocuklar hariç herkese uygulanabilir…

 

Diş Beyazlatma Hakkında Pratik Bilgiler;

  • Dişlerinizi beyazlatmak için, 1 tatlı kaşığı karbonatı, bir tutam tuzla karıştırarak içine birkaç damla sirke ekleyin. Diş fırçanızın üzerine sürerek, dişlerinizi fırçalayın. (Bakınız; Diş Fırçalama Eğitimi)
  • Tuzlu suya zeytin koyarak bir müddet bekletin ve daha sonra bu suyla gargara yapın. Diş etleriniz güçlenecek ve diş eti kanamanız varsa ortadan kaldıracaktır.
  • Dişlerinizi beyazlatmak için asla limon suyu kullanmayın. Dişlerinize yarardan çok zarar verirsiniz.
  • Havuç, brokoli ve salatalık gibi sebzeler doğal diş temizleyicileridir. (Bakınız; Doğal Yollarla Diş Beyazlatma)