İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

‘Dişeti’ Deyip Geçmeyin...

Dişeti hastalığının en büyük belirtisinin dişeti kanamaları olduğu belirtildi.

Erzurum AA

Türkiye’de 35 yaş üstündeki insanların yüzde 70’inde dişeti hastalığı bulunduğu ve bunun, kalp krizi, romatizma, böbrek yetmezliği ve şeker hastalığı gibi birçok hastalığa yol açabildiği bildirildi.

Atatürk Üniversitesi (A.Ü) Dişhekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Varol Çanakçı, yaptığı açıklamada, Türkiye’de dişeti hastalığının oldukça yaygın olduğunu ve birçok hastalığın ana nedeni olmasına rağmen, toplum tarafından fazla önemsenmediğini söyledi.

Dişeti hastalığı görülen bir kişide kalp yetmezliği olabileceğini anlatan Çanakçı, şöyle devam etti: “Dişeti hastalarında kalp hastalığı olma oranı 2-3 kat daha fazla. Bu hastalığa yakalananlarda kalp krizi geçirme riski de oldukça yüksek. Dişeti hastalığı, kalp hastalığının yanı sıra şeker, beyin apsesi, romatizmal hastalıklar, böbrek yetmezliği gibi birçok rahatsızlığın oluşmasının nedenleri arasında da yer almaktadır. Ülkemizde 35 yaş üstündeki insanların yüzde 70’inde dişeti hastalığı görülmektedir. Birçok hastalığa neden olabilen dişeti hastalığı, insanların sağlıklı yaşam kalitesini düşürüyor.”

Dişeti hastalığının en büyük belirtisinin dişeti kanamaları olduğuna dikkati çeken Doç. Dr. Çanakçı, “Ağızdaki kötü tat, ağız kokuları ve diş çürümeleri, dişeti hastalığının belirtileridir” dedi. Varol Çanakçı, ağız ve diş sağlığı için insanların en az 6 ayda bir kontrolden geçmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.