İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Diş ve Diş Eti Hastalıkları Önlenebilir

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, diş ve diş eti hastalıklarının, romatizma, kemik erimesi, diyabet, dolaşım sistemi bozuklukları ve kalp hastalıklarına yol açtığını, kadınlarda erken doğum ve düşük doğum ağırlığı risklerini de beraberinde getirdiğini belirtti.

Diş ve dişeti hastalıklarının enfeksiyon odağı oluşturması nedeniyle diğer doku ve organları da olumsuz etkilediğini vurgulayan Sağlık Bakanı Akdağ, yaptığı yazılı açıklamada, diş ve diş eti hastalıklarının alınacak eğitici ve koruyucu tedbirlerle önlenebileceğini belirtti. (Bakınız, Diş Eti Hastalıkları)

Recep Akdağ, romatizma, kemik erimesi, diyabet, dolaşım sistemi bozuklukları ve kalp hastalıklarına yol açan diş ve diş eti hastalıklarının, kadınlarda erken doğum ve düşük doğum ağırlığı risklerini de beraberinde getirdiğini kaydetti. (Bakınız, Diş Eti Hastalıkları Hamileleri Tehdit Ediyor)

Diş ve dişeti hastalıklarının alınacak eğitici ve koruyucu tedbirlerle önlenebileceğini belirten Akdağ, Türk Dişhekimleri Birliği ve diş hekimliği fakülteleri işbirliğinde hazırlanan “Ağız ve Diş Sağlığı Programı” kapsamında, toplumda ağız ve diş sağlığı konusunda doğru tutum ve alışkanlıkların oluşturulmasını, diş ve diş eti hastalıklarının önlenebilmesini hedeflediklerini anlattı.

 

Çocuklara Eğitim Verilecek

Çocuklara ağız ve diş sağlığı konusunda verilecek eğitimin önemine işaret eden Akdağ, şöyle devam etti;

“Bebek ve çocuklarda görülen parmak emme, tırnak yeme, uzun süreli biberon ve emzik kullanma gibi alışkanlıklar, tüm çene ve diş bölgesinde şekil bozukluklarına ve önemli problemlere yol açıyor. Ağız ve diş sağlığı konusunda, sağlıklı, bilinçli ve duyarlı bir topluma ulaşılmasında, ailelere, öğretmenlere ve basın-yayın kuruluşlarına önemli görevler düşüyor. Çocuklarımıza, günde en az 2 kez yapacakları 5 dakikalık bir ağız bakımıyla sağlıklı bir ağız yapısına sahip olabileceklerini anlatmalıyız. (Bakınız, Çocukların Dişleri Neden Çürüyor?)”Vatandaşları sahte diş hekimlerine karşı da uyaran Akdağ, toplumun bu konuda duyarlı olmasını istedi.