İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Diş Hekimliğinde Lazer Devrimi

ABD’de uygulamaya konulan lazer yöntemi sayesinde dişçi koltuğunda gırgır makinesi ve uyuşturucu iğne ıstırabı son buluyor.

Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, ABD’de şimdiden binden fazla dişçi gırgır makinesi ve uyuşturucu iğne yerine lazer kullanmaya başladı. Dişleri lazerle tedavi edilen ya da doldurulan kişilerin hemen hiç acı duymadıkları belirtildi.

1700’lü yıllardan beri kullanılan gırgır makinesinden vazgeçerek lazer kullanmaya başlayan diş hekimleri, lazerin tıpkı gırgır makinesi gibi çürük dişleri oyduğunu ve dolguya hazır hale getirdiğini kaydettiler. Diş hekimleri, lazerin bir avantajının da kanama yapmaması olduğuna dikkat çektiler. 

Lazer yöntemiyle ağzın değişik yerlerindeki dişler bir seferde doldurulabiliyor. Uyuşturularak yapılan dolgularda ise ağzın sadece bir tarafına iğne yapıldığından hasta diğer dolgu için ikinci kez dişçiye gitmek zorunda kalıyor. 

 

Uzmanlar, lazerin avantaj ve dezavantajlarını şöyle sıraladı:

Dolguda: Uyuşturucu iğneye ihtiyaç duyulmuyor, ancak gırgır makinesinden daha yavaş çalışıyor. Hassas dişlerde: Tedavi daha çabuk yapılıyor, ancak her hastaya uygulanamıyor.Dişetlerine şekil vermede: Kanama olmuyor, ancak dişetleri daha yavaş iyileşiyor.Kanal tedavisinde: Laser bakterileri öldürüyor, ancak kanal tedavisinin tamamı lazerle yapılamıyor. Dişlerin beyazlatılmasında: Laser evde kullanılan yöntemlerden daha iyi sonuç veriyor, ancak temizleme ücreti 800-1500 dolar arasında değişiyor. 

Lazer kullanımının henüz çok yeni olduğunu ve dişçilik okullarında bu alanda eğitim verilmediğini belirten kaynaklar, dişçilerin ya lazer üreticileri tarafından açılan kurslara devam etmek ya da Lazer Dişçilik Akademisi’ne yazılmak zorunda kaldıklarını ifade ettiler. ABD’deki yaklaşık 200 bin dişçiden sadece bin kadarının lazer yöntemine geçtiği, bu yöntem için gerekli malzemenin çok pahalıya çıktığı kaydedildi.