İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Diş Tellerinden Korkmayın!

Görünmeyen Diş Teli Tedavisi, Ortodonti Tedavisi Fiyatları 2018-2019

Düzgün olmayan dişlere güzel görünüm kazandırmak için yapılan ortodonti - tel tedavisinin, çürüklere yol açtığı düşüncesinin tamamen yanlış olduğu bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ali İhya Karaman, dişlerin, düzenli olarak fırçalanması kadar diş estetiğinin de büyük önem taşıdığını söyledi.

Dişlerdeki kalıtımsal bozuklukların yanı sıra sonradan da bazı şekil bozuklukları oluşabildiğini, modern tıbbın bu sorunlara büyük oranda cevap verebilecek düzeye ulaşıldığını belirten Karaman, “Uygulanacak düzeltici tedavi yöntemleriyle şekil bozukluklarının önemli bir bölümünü tedavi ederek, dişlere estetik bir görünüm kazandırıyoruz” dedi. (Bakınız, Ortodonti Tedavisi)

 

Diş Köklerini İhmal Etmeyin

Dişlerde oluşacak yapısal bozuklukların ve en fazla şikayet edilen eğriliklerin kaynağının çenede gömük kalan dişler olduğunu vurgulayan Karaman, şunları söyledi: “Her çocuk, 6 ile 10 yaş arasında “dişeme” olarak bilinen bir dönem geçirir. Bu dönemde çürüyen bazı dişler, zaman içinde diş eti seviyesinden kırılır. Çocukların ve ailelerinin tamamen çıktığını sandıkları dişlerin kırılmış olan kök bölümü, diş eti içinde farkedilemez. Yerine gelecek olan kalıcı dişlerin çıkmasını tamamen engelleyen ya da dişin çıkış yönünü değiştirerek çapraşıklıklara yol açan bu köklere çok dikkat edilmelidir. Dişeme dönemindeki çocuklar mutlaka diş hekimine götürülerek, çenede gizli kalmış kökler çekilerek temizlenmelidir.” (Bakınız, Bebeklerde Diş Çıkarma)

 

Kulaktan Dolma Sözlere İnanmayın

Eğri dişlerin düzeltilmesi için en sık uygulanan metodun tel tedavisi olduğunu belirten Karaman, dişlerini bu yöntemle düzeltmek isteyen çok sayıda hastanın, “bu tellerin dişleri çürüttüğünü duyduğunu ifade ederek, bunun başka bir tedavi şekli olup olmadığını” sorduğunu söyledi.  (Bakınız, Çürük Diş Tedavisi)

Tel tedavisinin dişleri çürüttüğü düşüncesinin tamamen yanlış olduğuna dikkati çeken Karaman, “(Sabit Mekanik Tedavi) dediğimiz bu yöntemde, gerdirici tel, sanılanın aksine dişlerin içinden değil, dişlerin üst kısmına özel bir tutkalla yapıştırılan metallerin içinden geçer. Yani telin, tedavi dışında dişlere fiziksel veya kimyasal hiçbir zararı yoktur” diye konuştu. 

Karaman, diş tedavisinde kullanılan tellerin paslanmaz çelik olan krom-kobalt maddesinden yapıldığını, vatandaşların, telle tedavinin dişleri çürüttüğü yolundaki kulaktan dolma bilgilere inanmaması gerektiğini sözlerine ekledi.