İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Ağız Sağlığı İçin Gereksiz İlaç Kullanıyoruz

Diş Ağrısı İçin Neler Yapılmalıdır. Antibiyotik Kullanımı

Diş hastalıklarında gereksiz antibiyotik kullanımının yüzde 70 civarında olduğu bildirildi.

21 Ekim 2003 — Uzmanlara göre, ağız içindeki bakterileri ömür boyu antibiyotik kullanarak yok etmek mümkün değil. Diş fırçası, diş ipi ve hekimin kullandığı aletlerle, bakterileri uzaklaştırmanın yanısıra, bu bakterilerin yaşayabileceği ortamların da ortadan kalkması sağlanabilir.

Ege Üniversitesi (EÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Kandemir, diş hekimlerinin yüzde 51’inin diş eti hastalığının tedavisi için antibiyotik kullandığını belirterek, şunları söyledi: “Dişlerinin üzerindeki bakteriler, antibiyotik yerine diş fırçası ve diş ipiyle de uzaklaştırılabilir. Hekimin kullandığı aletlerle yok edilecek bakteri sayısı, antibiyotikle yok edilenden çok daha fazladır. Hastanın diş fırçası, diş ipi ve hekimin kullandığı aletle sadece bakteri uzaklaştırmakla kalınmamakta, daha önemlisi bu bakterilerin yaşayabileceği ortamlar ortadan kaldırılmaktadır.” (Bakınız, Diş İpi Nasıl Kullanılır?)

Diş eti hastalığının nedeninin ağız içindeki bakteriler olduğunu anlatan Kandemir, ağız içindeki bakterileri ömür boyu antibiyotik kullanarak yok etmenin mümkün olmadığını söyledi. Diş hastalıklarında gereksiz antibiyotik kullanımının birçok ülkede sorun teşkil ettiğini kaydeden Kandemir, “İzmir ve çevresinde, fakülteye gelen hastaların gereksiz antibiyotik kullanım oranı yüzde 70 civarında.Yüzde 25’i hekime danışmadan antibiyotik kullanıyor” dedi. (Bakınız, Diş Eti Hastalıkları Tedavisi)

Gereksiz antibiyotik yazımında, halk arasında (reçete yazmayan doktor iyi doktor değildir) inancının da etkili olduğunu kaydeden Prof. Dr. Kandemir, “Hekimler bu baskıyla kolayca antibiyotik yazabilmektedir. Hekim, hastanın kontrollere gelmeyeceğini düşünerek sorun çıkmaması için de antibiyotik yazabiliyor” diye konuştu.