İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

İftarda Dişlere Dikkat

Ramazand Diş Fırçalamak

Samsun Diş Hekimleri Odası Başkanı Abdullah İlker, Ramazan ayında diş kırılmalarının daha çok yaşandığını belirtti.

Abdullah İlker, Ramazan ayında diğer aylara oranla tatlı çeşitlerinin daha çok tüketildiğini, akşam saatlerinde daha çok atıştırıldığını, kahve, çay gibi içeceklerin daha çok tüketildiğini belirterek, bu nedenle çürüklerin ve bakterilerin çoğaldığını söyledi.

İlker, Ramazan ayında diş kırılmalarına daha sık rastladıklarını ifade eden İlker, şöyle konuştu: “Ramazan ayında normal diş ve protez dişlerin kırılması olayına çok rastlıyoruz. Özellikle iftarda hızla yemeğe başlandığı için hurma, zeytin, meyve çekirdekleri gibi sert maddeler, açlık hissiyle algılanmayarak hızla ısırılınca, diş kırılmalarına neden oluyor. İftarda yemeğe yavaş başlanmalı. Aniden, çok sıcak ve soğuk yemeklerin yenmesi dişe ve diş etlerine zarar vereceği için bu noktaya da dikkat edilmelidir” diye konuştu.

İlker, Ramazan ayında diğer aylara oranla tatlı çeşitlerinin daha çok tüketildiğini, akşam saatlerinde daha çok atıştırıldığını, kahve, çay gibi içeceklerin daha çok tüketildiğini belirterek, bu nedenle çürüklerin ve bakterilerin çoğaldığını söyledi. (Bakınız, Diş Beyazlatma) Hareketsiz kalan ağız ortamında bakterilerin çoğaldığına dikkat çeken İlker, hoş olmayan ağız kokularının ortaya çıktığını, ağız kokusunun da sosyal ilişkilerde önemli bir sorun oluşturduğunu söyledi. (Bakınız, Ağız Kokusu)