İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Diş Hastalıkları Halk Sağlığı Sorunu

Sağlık Bakanı Akdağ, insan vücudunda enfeksiyon odağı oluşturan diş ve dişeti hastalıklarının romatizma, kemik erimesi, diyabet (şeker hastalığı), dolaşım sistemi bozuklukları ve kalp hastalıklarının yanısıra kadınlarda erken veya düşük doğum riski yarattığını belirtti.

Bakan Akdağ, sigara ve tütün kullanımı, yanlış beslenme alışkanlıkları, ağız ve diş sağlığına bakım ve düzenli diş hekimi kontrolündeki ihmallerin, diş ve dişeti hastalıklarını oluşturan nedenler arasında sıraladı. Ağız ve dişeti sağlığı ile ilgili tüm sorunların çözümü ve hizmetlerin kaliteli sunumu amacıyla çalışmaların Sağlık Bakanlığı’nca “özenle” sürdürüldüğünü vurgulayan Akdağ, şunları kaydetti:

“Toplumumuzun düzenli diş hekimi kontrolü alışkanlığını kazanmasıve eğitim yoluyla ağız ve diş sağlığı bilgilerinin artırılması yönünde çalışmalar yapıyoruz. Türk Diş Hekimleri Birliği ve diş hekimliği fakülteleri ile işbirliği içinde hazırladığımız ‘Ağız ve Diş Sağlığı Programı’ kapsamında toplumumuzda ağız ve diş sağlığı konusunda doğru tutum ve alışkanlıkların oluşturulması, eğitici ve koruyucu uygulamalarla diş ve dişeti hastalıklarının önlenebilmesini hedefliyoruz.”

Çocuklara ağız ve diş sağlığı konusunda verilecek eğitimin çok önemli olduğuna dikkati çeken Akdağ, “Bebek ve çocuklarda görülen, parmak emme, tırnak yeme, uzun süreli biberon ve emzik kullanma alışkanlıkları, tüm çene ve diş bölgesinde şekil bozuklukları ve önemli problemlere yol açıyor” dedi.

Akdağ, sahte diş hekimlerine dikkat etmeleri konusunda vatandaşları uyararak, bu konuda daha dikkatli olunmasını istedi.