İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Fast-Foodlar Diş Düşmanı

Dişleri Çürüten Besinler

Günlük yemek alışkanlıkları dişleri etkiliyor. Özellikle fast-foodlar dişlerin baş düşmanı olarak gösteriliyor.

Türkiye Gazetesi Hastanesi Diş Hekimi Salim Habipoğlu, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, diş çürümelerinde en önemli etkinin karbonhidratlardan geldiğini vurgulayarak, "Karbonhidratların parçalanmasıyla ortaya çıkan monosakkaritler, çürük oluşmasında önemli rol oynar. Monosakkaritlerin etkileri, çürük yapıcı bakteriler için uygun ortam oluşturur.

Karbonhidratların alınma sıklığı da çürümeye yol açan etmenlerin etkisini artırır. Bunun için, öğünler dışında karbonhidrat alınması tavsiye edilmez" dedi.

Yeme sıklığı, ağızda kalma süreleri ve yiyeceklerin tükürük salınımını ne ölçüde uyardığının da önem taşıdığını söyleyen Dr. Salim Habipoğlu, "Günümüz yemek kültürü, çürümeyi artırıcı bir oluşum sergiliyor. Özellikle batı kültürlerinde aile yemeklerinin yerini fast-foodların ve atıştırma şeklinde sık yemek yeme alışkanlığının aldığını görüyoruz" diye konuştu. (Bakınız, Çürük Diş Tedavisi)

Dr. Habipoğlu, tükürük akış hızını arttıran gıdalara önem verilmesi gerektiğini ifade ederek, 'koruyucu yiyecekler' olarak adlandırılan peynir, süt, fındık, meyan kökü yenilmesi veya yemeğin bu gıdalar ile bitirilmesini tavsiye etti. (Bakınız, Düzgün Beslenme Diş Sağlığı İçin Önemli)

Diş hekimi Salim Habipoğlu, bütün yeme içme faaliyetleri sırasında, ağız bakterilerinin beslenip asit ürettiğini kaydederek, "Bu nedenle gün boyu atıştırmaktan kaçınmak gerekir. Çünkü devamlı atıştırmak, demineralizasyona daha fazla imkan tanır ve remineralizasyon süresini kısaltır. Yani önemli olan, ne yediğimiz değil, ne kadar sıklıkla yediğimizdir. Tükürüğün ağız asitlerini nötralize etmesine izin verilmelidir. Öğünler arası 1-2 saat bırakılmalıdır ve mümkün olursa 6 öğün ile tamamlanmalıdır" dedi.