İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Diş ve Dişeti Sağlığı

Habersaglik.com adresli sitdeki bir habere göre; diş ve dişeti bakımı için uygulanması gereken 2 önemli yöntem olduğunu ifade eden uzmanlar, bunların ilkinin doğru ve dengeli beslenerek vücuda, özellikle kemiklere ve bunun uzantısı olan dişlere gereken kalsiyum, fosfor, A, C, D vitaminleri ile diğer vitamin ve mineraller vermek olduğunu kaydettiler.

Uzmanlar diş bakımının ikinci yöntemi ise şöyle anlatıyorlar: "Diş bakımının genelde üç dış hedefi olmalıdır. Bunlar, diş aralarında ne kadar gıda artığı varsa bunlardan kurtulmaya çalışmak, diş etlerini kuvvetlendirmek, parlak ve temiz bir görünüm kazandırmak. Diş arasındaki artıkların gitmesini sağlamak için her yemekten sonra sadece su ve macunsuz fırça ile diş araları iyice temizlenene kadar fırçalanmalıdır. Diş araları iyice temizlendikten sonra fırça doğal tuza batırılarak diş ve dişetlerinde gezdirilerek, hem dişlerin parlaklığı hem de dişetlerinin güçlenmesi sağlanır. En doğru ve pratik diş bakımı için dikkat edilmesi gereken en önemli 2 husus:

1- Dişlerin yemeklerden sonra sadece fırça ve su ile iyice yıkanmalı.

2- Su ve fırçayla yıkanan dişler tuz ile fırçalanmalıdır.

Bu işlem, dişetlerini ovmaktır. Bu yöntem ve doğru beslenme yöntemi ufak yaşta uygulanırsa ilerde hiçbir bozukluğa yol açmaz, büyüklerde ise çürümeleri engeller". 

Uzmanlar, diş ve dişeti sağlığı konusunda dikkat edilmesi gereken bazı hususları da şöyle sıralıyorlar: "Dişinizle kesinlikle fındık gibi sert cisimler kırmamalı,aşırı soğuk ve aşırı sıcak besinlerden kaçınmalısınız. Meyve ve sebzeler dişleri doğal olarak dışardan da besler, temiz tutar, diştaşları oluşmasını engeller. Ağızda güzel koku için karanfil, maydanoz, adaçayı, portakal kabuğu çiğneyiniz. Diş fırçalarken dikkat edilecek yöntem aşağı-yukarı, soldan-sağa gibi yöntemler değil sadece ve sadece diş aralarında artık kalmamasını sağlayacak biçimde diş aralarına fırçayı iyice sokarak yavaş yavaş fırçalamaktır".