İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Çocuklarımızın Dişleri Çürük

Türkiye'de her 100 çocuktan 84'ünün dişlerinde bulunduğu ve 6 yaş üzeri çocuklarda çürüksüz diş oranının yüzde 17 gibi düşük bir oranda seyrettiği belirtildi.

Trabzon Diş Hekimleri Odası Başkanı Diş Hekimi Adnan Günnar, Türkiye'de 6 yaş üzeri çocuklarda çürüksüz diş oranının yüzde 17 olduğunu ve her 100 çocuktan 84'ünün dişlerinde çürük bulunduğunu söyledi. Çocukların yaklaşık yüzde 80'inin, dişlerin fırçalanması gerektiğini bildiğini kaydeden Dr. Günnar, "Çocuklar, şekerli ve tatlı yiyeceklerin diş ve diş sağlığına zarar verdiğini bilmektedir. Çocuklarımızın yüzde 81'i diş fırçasına sahip olduğunu söylemektedir. Ama iş fırçalamaya gelince çocuklarımızın ancak yüzde 57'si dişlerini her gün fırçalamaktadır" dedi.

Dr. Adnan Günnar, çocukların ve yetişkinlerin dişlerini günde en az 2 defa fırçalaması ve 6 ayda bir kontrolden geçmesi gerektiğini belirterek, "Özellikle lifli gıdaları bol miktarda tüketmeliyiz. Elma, havuç, fındık gibi besin değeri yüksek, diş temizliğine yardımcı gıdalar almalıyız. Ağız, floridli gargaralarla çalkalanmalı, floridli diş macunlarını kullanmalıyız" diye konuştu.

Aynı zamanda Doğu Karadeniz Bölgesi'nin tek Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nin Başhekimi olan Dr. Adnan Günnar, "En çok, diş çürükleri, diş eti hastalıkları ve çene bozukluklarından dolayı bize müracaatlar oluyor. Diş ağrısı problemleri nedeniyle de başvuran birçok hasta var. Maalesef bölge insanımız ağız ve diş sağlığına ülke genelinde olduğu gibi önem vermiyor" şeklinde konuştu.

 

Diş problemleri, çocukluktan başlıyor!

Bursa Diş Hekimleri Odası Başkanı Metin Bozkurt, Türkiye'de 12 yaşındaki her 100 çocuktan 85'inin dişinin çürük olduğunu bildirdi.

 

Bozkurt, dünyada bilinen hastalıkların tümünün önlenebilir nitelikte olduğunu, Türkiye'nin, cumhuriyetin ilk yıllarında bile, onca işin arasında verem, sıtma, cüzam gibi en çok öldüren ve sakat bırakan hastalıkların üstesinden geldiğini belirtti.

 

Türkiye'de 1970'li yıllara kadar diş sağlığının da ihmal edilmediğini, tüm olanaksızlıklara karşın ilkokul çocuklarına genel sağlıkla birlikte diş sağlığı eğitimi verildiğini, çocukların diş sağlığını korumalarını teşvik için ilkokul karnelerine "diş koruma notu" konulduğunu ifade eden Bozkurt, bu tarihten sonra yanlış uygulamalar yüzünden diş sağlığının korunamadığını savundu.

 

Bozkurt, "Koruma olmadan tedaviyle başa çıkılamayacağı gerçeğine karşın, 2005 yılı itibariyle genel sağlıkta koruma 'yok' denilecek kadar azalmıştır. Diş sağlığında ise koruma hiç yoktur. Devlet, dişlerini koruyamadığı vatandaşlara, dişlerini çekip protez yaparak hizmet götürmeye çalışmaktadır" dedi.

 

Bozkurt, Sağlık Bakanlığı kurumlarına 2004 yılında başvuran 6 milyon 870 bin hastadan 3 milyon 146 bininin, SSK sağlık birimlerinin Sağlık Bakanlığı'na geçtiği 2005 yılının ilk 6 ayında ise 4 milyon 979 bin hastadan 2 milyon 444 bininin dişinin çekildiğini bildirdi.

 

Bu rakamların yaklaşık iki hastadan birinin dişinin çekildiğini gösterdiğini ifade eden Bozkurt, "Genel tıpta olduğu gibi diş hekimliğinde de kamunun, asıl görevi olan koruyucu ağız diş sağlığı hizmetlerinden bahsetmek mümkün görünmemektedir. Korumaya öncelik veren ülkelerde, 12 yaşındaki çocukların yüzde 85'inde çürüğe rastlanmazken ülkemizde 12 yaşındaki her 100 çocuktan 85'inin dişi çürük. Yani Türkiye'de, 12 yaşında çürüksüz diş oranı ancak yüzde 15'tir. Türkiye'de yılda 3 kişiye bir fırça, 85 gram diş macunu düşmektedir"diye konuştu.