İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Civalı (Amalgam) Dolgu Zekayı Etkilemiyor

ABD ve Portekiz’de yapılan araştırmalar, diş dolgusunda kullanılan cıvanın çocukların zihinsel gelişimini olumsuz yönde etkilemediğini ortaya koydu.

WASHINGTON - Amerikan Tıp Derneği’nin JAMA dergisinde yayınlanan makalede, diş dolgularında kullanılan cıvanın çocuklarda zihinsel gelişimi olumsuz etkilemediği, ayrıca başka nörolojik ya da böbrek sorunlarına yol açmadığı belirtildi.

150 yıldan fazla bir zamandır kullanılan cıvalı dolgu malzemelerinin yan etkileri konusunda son yıllarda yoğun tartışmalar oluyor.

Yaşları 6 ila 10 arasında değişen 1000 kadar çocuk üzerinde iki klinik deney ile yapılan araştırmanın amacının, cıvalı dolgu malzemelerinin yarattığı muhtemel riskleri saptamak olduğu kaydedildi. (Bakınız: Estetik Dolgular)

Bazı maddelerin içinde belli oranlarda bulunan cıvanın, çocuklarda ciddi nörolojik sorunlara yol açabileceği endişesiyle diş hekimlerinin cıva içermeyen ve beyaz olan sentetik reçineyi giderek daha çok tercihettiği belirtildi.

İki araştırma ekibinin yürüttüğü çalışmaların sonucunda, cıvalı malzemeyle dişlerine dolgu yapılan çocukların idrarında, sentetik reçine kullanılan çocukların idrarındakinden sadece biraz daha yüksek oranda cıva tespit edildiği kaydedildi.

Araştırma kapsamında çocukların 7 yıllık bir dönemde izlendiği de belirtildi.