İmplant ve Zirkonyum Diş Fiyatları 2017-2018 Ankara Diş Kliniği
Tıkla Ara!
İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Florür Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Florür Uygulaması Zararlı mı?

Yapılan çeşitli araştırmalarda, Türkiye'de 5 yaş ve üzerindekilerde diş çürüğü sıklığının yüzde 80 ile yüzde 100 arasında değiştiği saptandı.

Uzmanlara göre diş çürükleri, ağrı yapıp rahatsızlık vermelerinin yanı sıra, tüm vücudu etkileyen ciddi enfeksiyonlar için mikrop kaynağı da olabiliyor. Bu nedenle,çürüklerin oluşumunu engellemek çok önemli. Amerikan Pediatri Akademisi'nin verileri, bebeklerde diş çürüklerinin engellenmesi için florür kullanımının yarar ve zararlarını ortaya koyuyor.

Anne ve babanın ağız hijyeninin kötü olması, uykuya dalmadan önce biberonlameyve suyu veya süt içmek, 1 yaşını geçtikten sonra hala biberon veya anneyi emmek, 3 haftadan uzun süre ile şurup kullanmak, doğuştan olan veya sonradan gelişen diş yapısı bozuklukları, sık sık atıştırmak ve abur cubur yemek, çok sık veya üst üste binmiş dişler ve 6 aylıktan erken diş çıkarmak, diş çürüklerinin oluşumu için risk faktörleri. (Bakınız, Çocukların Dişleri Neden Çürüyor)

Peki diş çürüklerini engellemek için ne yapmak gerekiyor? Diş çürükleri, ağızda şeker artıkları kaldığında, çürük yapan mikropların diş yüzeyine yerleşip, orada asit yapması ile başlıyor. Bu asit dişin yapısına zarar veriyor ve çürükler oluşuyor. Bu nedenle, öncelikle mikropların ağza girmesini engellemek önem arz ediyor. Doğduğunda vücudunda hiç mikrop olmayan bebeğin mikroplarla tanışması, anne-babayla ortak kaşık kullanımı ve emziğin önce anne ağzına sonra kendisine verilmesiyle oluyor.

Bebeğin henüz dişi olmasa bile bu mikrop ağzına yerleşiyor ve diş çıktıktan sonra onuçürütüyor. Bu nedenle, bebeklerin dişlerini fırçalamaya ilk diş çıktıktan hemen sonra başlamak gerekiyor. Bebeği besledikten sonra bir çocuk fırçası ile ve macunsuz olarak günde 2-3 kere dişleri fırçalamak yeterli oluyor. Bakınız, Çocuklarda Diş Fırçalama) Bebeklerde diş çürüğünün en önemli sebebi, biberon ile uykuya dalmak. Ağızda kalan şeker artıkları, dişlerin çürümesi için tüm gece boyunca uygun ortam oluşturuyor. Bu nedenle, bebeğinizin bu alışkanlığı edinmesini mutlaka engellemelisiniz. Bebeğiniz çok fazla ve özellikle şekerli şeyler atıştırmamalı.

Şunu da belirtmek gerekir ki, fazla florürün vücuda zararları olabilir, dişlerde de kozmetik bir problem olan florozise sebep oluyor. Hafif floroziste dişlerde tebeşir gibi bir görüntü, ağır floroziste ise kahverengi lekelenmeler ortaya çıkıyor.

Diş macunlarının hemen hepsi florür içeriyor. İki yaşından küçük çocuklarda yutma kontrolü henüz gelişmediği için, yutulan diş macunları florozise neden olabiliyor. Bu nedenle 2 yaşın altında diş macunu kullanmamak, 2 yaştan büyüklerde ise sadece bezelye kadar macun kullanmak gerekiyor.

Uzmanlar, diş çürüğü tespit edildiğinde vakit geçirmeden bir diş hekimine başvurmanın şart olduğunu ifade ediyor.